Su Kayağı

10 yaşından 80 yaşına kadar sağlık problemi olmayan her birey bu sporu yapabilir. Su kayağı, sporcunun ayaklarından bir tahtaya sabitlenmesi ve bir sürat motorunun çektiği, su yüzeyinde yapılan bir spordur. Suyun üzerinde tahta ile yapılmasından dolayı wakeboard olarak da bilinir.Her türlü suda yapılır; nehir, göl veya deniz. Düz su ideal olanıdır. Alanın 60 m. genişlikte ve en az 1,5 m. derinlikte olması gerekir.Tüm vücudu çalıştırmasının yanı sıra eğlenceli olmasından dolayı da tercih edilen wakeboard diğer su sporlarına göre daha kolay kavranabilen, yazın serinlemek ve bu sırada eğlenmek isteyen herkesin yapabileceği bir spor olmasının yanında diğer ekstrem sporlara kıyasla daha kolay ve güvenlidir.

 

 

Her sporda olduğu gibi bu sporda da pratikten önce teorik bilgiler detaylıca öğrenilmelidir. Sürat teknesinin hızına karşı su üzerinde düşmemek için tahta üzerinde dengede durmak adına 2 adet stil vardır. Bu duruş stillerine kişinin dengede durma ayağına göre karar verilir. Kişi eğer sağ ayağı önde olacak şekilde daha rahat dengede durabiliyorsa “goofy” duruşu ile tahta üzerine çıkar. Eğer vücut dengesini sol ayak sağlıyor ise “regular” duruşu ile tahtaya bağlanır.

 

 

Su kayağının birçok disiplini vardır; Barefoot (çıplak ayak), Show (gösteri) Kayağı, Serbest Stil atlama, Maraton. En önemli olan, 3 klasik disiplin ise Slalom, Jump (atlama) ve Trick (figür) dir.

 

 

 


Yukarıya Çık